Search
Close this search box.

McCann Sarajevo u 2023. godini: Ova godina za nas bila je vrijeme kreativnog procvata, obilježeno projektima koji nisu samo odjeknuli na tržištu, već i ostavili dubok uticaj na društvo

Podijeli ovaj članak:

Razgovarali smo s Vesnom Vlašić, direktoricom agencije McCann Sarajevo, kako bismo saznali više o ključnim trenucima i strategijama koje su obilježile razvoj njihove agencije tokom 2023. godine. Ova godina je za njih bila ključna u implementaciji inovacija, digitalne transformacije i izgradnje snažnih partnerskih odnosa s klijentima. U fokusu su bili i osvajanje prestižnih nagrada, poput onih na No limit BiH Advertising Festivalu, čime su potvrdili svoju posvećenost kreativnosti i društvenoj odgovornosti. Vesna Vlašić ističe nekoliko projekata, uključujući inovativni “Okitimo planetu”, koji su ne samo odjeknuli na tržištu već ostavili značajan društveni uticaj. Kroz ovaj razvojni put, agencija se priprema za 2024. godinu s nestrpljenjem, očekujući daljnje evolucije u komunikacijskoj industriji.

Kako biste opisali razvoj vaše agencije tokom 2023. godine? Jesu li bili neki ključni trenuci ili strategije koje su doprinijele vašem napretku?

Vesna: Okarakterisala bih 2023. godinu kao ključnu u razvoju naše agencije, obilježenu inovacijama, strateškim prilagodbama i značajnim uspjesima. Godina je bila ispunjena ne samo izazovima već i prilikama koje smo iskoristili za napredak i rast.

Jedan od ključnih trenutaka je bila naša odluka da se usredsredimo na digitalnu transformaciju. Uvidjevši da se potrošačke navike i tržište brzo mijenjaju, implementirali smo nove digitalne strategije, uključujući povećanu upotrebu analitike podataka i umjetne inteligencije u našim kampanjama. Naša velika prednost je jako razvijen BTL segment koji nam je u kombinaciji sa digitalom donio značajan rast.

Također, fokusirali smo se na izgradnju snažnijih odnosa s klijentima kroz bolju komunikaciju i šire usluge. Razvili smo više transparentnih i kolaborativnih procesa rada, što je rezultiralo dubljim i dugotrajnijim partnerstvima. Naša posvećenost klijentima i sposobnost da slušamo i reagujemo na njihove potrebe, dodatno je osnažila našu tržišnu poziciju.

Ključna strategija koja je doprinijela našem napretku bila je diverzifikacija našeg portfolija usluga. Uspostavili smo nove usluge koje odgovaraju trenutnim tržišnim trendovima, poput influencer marketinga i kreiranja sadržaja za društvene medije. Ova širenja su nas učinila relevantnijima i konkurentnijima u brzo mijenjajućem medijskom pejzažu.

Ključan trenutak je bio I fokus na profesionalnom razvoju našeg tima. Ulaganje u obuku i razvoj vještina naših zaposlenika nije samo povećalo njihovu efikasnost, već je i unaprijedilo našu kreativnu ponudu. Tim koji je u toku s najnovijim trendovima i tehnologijama je neprocjenjiv resurs u našoj industriji.

Sve u svemu, 2023. godina je obilježena strateškim odlukama koje su nas usmjerile prema budućem rastu i uspjehu. Kroz inovacije, prilagodljivost i predanost izvrsnosti, uspjeli smo ne samo odgovoriti na izazove, već i premašiti očekivanja, postavljajući čvrste temelje za budućnost.

Koje nagrade ili priznanja su obilježila 2023. godinu za vašu agenciju? 

Vesna: 2023. za McCann Sarajevo je bila izuzetna ne samo u smislu realizacije inovativnih kampanja i jačanja veza s klijentima, već i u pogledu priznanja i nagrada koje smo osvojili, čime smo potvrdili našu posvećenost kreativnosti i izvrsnosti. Na No limit BiH Advertising Festivalu, naš rad je dobio zasluženo priznanje, što je za nas bila potvrda našeg predanog rada.

Osvojili smo zlato u tri prestižne kategorije, što je odjeknulo kao potvrda naše kreativne snage, ali i sposobnosti da doprinesemo društvu kroz naš rad što nam je izuzetno važno. U kategoriji “Dobrobit Društva”, naša kampanja “Isprobaj drugačije cipele” za Sarajevski otvoreni centar nije samo osvojila srca žirija, već i doprinijela podizanju svijesti o važnosti inkluzije i raznolikosti u društvu. Ova kampanja je bila odraz našeg kontinuiranog nastojanja da ne služimo samo komercijalnim ciljevima, već da budemo dio alata za društvene promjene.

U kategoriji “PR”, naša kampanja “Nemam ti kad” za UN Women Bosnia and Herzegovina je bila više od obične promocije; to je bio pokret koji je istakao važnost vremena i pažnje koje posvećujemo stvarima koje su nam zaista važne. Ova kampanja je bila primjer kako strategija i kreativnost mogu ići ruku pod ruku, stvarajući snažne poruke koje rezoniraju sa širom zajednicom.

U kategoriji “Ambient”, naša kampanja “Moja si glavna uloga” za Coca-Cola BiH je transformirala javne prostore u platforme za interakciju i angažman. Ova kampanja je pokazala našu sposobnost da mislimo izvan okvira tradicionalnog oglašavanja, koristeći prostor oko nas kao platno za naše kreativne ideje.

Nagrade dakle nisu samo priznanja, već i svjedočanstvo našeg neprekidnog truda da inoviramo, inspirišemo i doprinosimo. Za nas u McCann Sarajevo, one predstavljaju podstrek da nastavimo s našom misijom oblikovanja komunikacija koje ne samo da informišu i zabavljaju, već i educiraju i mijenjaju svijet na bolje.

Možete li izdvojiti nekoliko projekata koji su vam posebno dragi ili koji su ostavili značajan uticaj? Šta ih čini posebnim?

Vesna: Ova godina za McCann Sarajevo bila je vrijeme kreativnog procvata, obilježeno projektima koji nisu samo odjeknuli na tržištu, već i ostavili dubok uticaj na društvo. Pored već pomenutih projekata, istaknut ću i jedan inovativni poduhvat koji je ujedinio ekološku svijest i društvenu odgovornost.

Projekat “Okitimo planetu” posebno se izdvaja svojom inicijativom i porukom. Suočeni s alarmantnim statistikama o potrošačkim navikama u BiH i masovnom upotrebom kartonske i ukrasne ambalaže, odlučili smo se suprotstaviti tradicionalnom pristupu darivanju tokom praznika. Umjesto tipičnih darova, donirali smo 25 stabala za svakog klijenta, simbolizirajući naših 25 godina na tržištu. Ovaj potez nije bio samo ekološki osviješten, već je bio i odraz naše posvećenosti održivosti i obnovi šuma, čišćenju zraka i zaštiti biološke raznolikosti.

Ovo je bio naš primjer kako se kreativnost i korporativna odgovornost mogu spojiti kako bi se stvorila snažna i emotivna kampanja. Moto kampanje “Prestanimo kititi novogodišnje drvce plastičnim planetama. Okitimo našu planetu drvećem!” odjeknuo je među našim klijentima i javnošću, potičući ih da razmisle o svojim potrošačkim navikama i doprinesu pozitivnim promjenama u okolini. Kao i naši drugi projekti, “Moja si glavna uloga”, “Somersby Street”  i “Nemam ti kad”, “Okitimo planetu” je bio odraz naše sposobnosti da mislimo inovativno i odgovorno. Svaki od ovih projekata nosio je svoju jedinstvenu priču i pristup, ali su svi bili povezani zajedničkom nit – željom da se izazovu pozitivne promjene u društvu i tržištu. Naš projekat, “Cupra Launch Event”, postavio je nove standarde u predstavljanju brenda. Održan na jedinstvenoj, nedovršenoj lokaciji, ovaj događaj je reflektirao estetiku i vrijednosti CUPRA brenda. Osvijetljeni tunel, transformacija prostora, i angažman ciljane demografske skupine bili su ključni faktori koji su ovaj event učinili nezaboravnim.

Ipak, u McCann Sarajevo, ova godina nije bila samo o osvajanju nagrada i priznanja; bila je o stvaranju značajnog uticaja. Sa svakim projektom, svakom kampanjom, svakom inicijativom, pokazivali smo našu posvećenost ne samo izvrsnosti u tržišnim komunikacijama, već i našoj društvenoj odgovornosti. Ovo su projekti koji su obilježili 2023. godinu za nas u McCann Sarajevo, projekti kojima smo se ne samo ponosili, već koji su odjekivali i inspirirali.

Šta očekujete od komunikacijske industrije u 2024. godini? Koje trendove ili promjene očekujete, i kako planirate prilagoditi svoje strategije u skladu s tim?

Vesna: Sa značajnim dostignućima i inovacijama koje smo postigli u 2023. godini, s nestrpljenjem gledamo prema 2024. godini, očekujući daljnji razvoj i evoluciju u komunikacijskoj industriji. U skladu s dinamičnim promjenama koje su obilježile prethodnu godinu, anticipiramo nekoliko ključnih trendova i promjena.

Prvo, očekujemo nastavak digitalne transformacije, s još većim naglaskom na integraciju veštačke inteligencije i automatizacije u naše kampanje. AI će postati još sofisticiraniji u analizi podataka i ciljanju publike, omogućavajući nam da kreiramo još personaliziranije i efikasnije kampanje.

Drugo, predviđamo daljnji rast značaja društvenih medija u komunikacijskoj strategiji. U skladu s tim, planiramo povećati naš fokus na kreiranje sadržaja koji je autentičan, interaktivan i koji potiče angažman zajednice. Nadamo se da ćemo iskoristiti moć storytellinga kako bismo naše brendove približili publici na emocionalno značajne načine.

Treće, u kontekstu održivosti i društvene odgovornosti, vidimo trend prema više zelenih i ekoloških inicijativa. Naš projekt “Okitimo planetu” samo je početak, i planiramo proširiti naše ekološke inicijative, integrirajući održivost kao ključni element našeg brendiranja i korporativne kulture. Također, očekujemo da će se trend personalizacije nastaviti razvijati. U tome će ključnu ulogu igrati tehnologija i podaci, omogućavajući nam da kreiramo još preciznije ciljane kampanje koje direktno govore potrebama i željama naših klijenata.

U 2024. godini, planiramo nastaviti s našim inovativnim pristupom, kombinirajući kreativnost s najnovijim tehnološkim dostignućima. Naš cilj je da ostanemo na čelu industrije, prilagođavajući se promjenama i koristeći ih kao prilike za rast i razvoj. S fokusom na kreativnost, inovaciju i društvenu odgovornost, McCann Sarajevo će nastaviti oblikovati budućnost komunikacijske industrije.

Povezani članci