Spoj tradicije i savremenosti: Intervju s osnivačicama brenda Berberović

Podijeli ovaj članak:

U svijetu mode, gdje se spoj tradicije i savremenosti pretapa u jedinstvene priče, imamo čast upoznati vas sa Nađom i Eminom, dvije inspirativne kreatorice koje su stvorile brend Berberović.

Sa dubokim korijenima u historiji umjetnosti i vizualnom dizajnu, Nađa je svoju strast prema modi kultivirala kroz dvadesetogodišnje iskustvo u modnoj fotografiji. Kroz brojne suradnje s domaćim i internacionalnim dizajnerima, razvila je osjećaj za kompoziciju, boje, i stilizaciju. S druge strane, Emina, pokazavši svoj interes za modu još od djetinjstva, vidi modu kao izraz individualnosti i umjetnosti.

Danas, kao osnivačice brenda Berberović, Nađa i Emina su spojile svoju strast i znanje kako bi stvorile proizvode koji ne samo da odražavaju njihovu kreativnost, već i etičke vrijednosti.

Woman.Comm: Možete li nam reći nešto više o sebi i o tome kako ste se zainteresirali za svijet mode?

Nađa: Po struci sam historičarka umjetnosti i komparativista književnosti sa magistarskim iz vizuelne umjetnosti i dizajna. Već dvadesetak godina se bavim modnom fotografijom, kroz koju sam dodatno razvila interes za modni dizajn. Kao fotograf sam imala priliku da surađujem s velikim brojem domaćih i internacionalnih dizajnera i modnih brendova te da kroz različite kreativne projekte razvijam svoj osjećaj za kompoziciju, boju, styling i druge vizuelne elemente modnih editorijala. Još kao djevojčica sam pokazivala visok stepen kreativnosti i talenat za crtanje i slikanje. Roditelji su to prepoznali, pa su me upisali u školu slikarstva čak prije upisa u osnovnu školu. Već tada sam “dizajnirala” svoje prve modne kolekcije, a kasnije i šila odjeću za svoje barbike, pa i sebe. Raduje me što već sad kod svog sina i kćerke prepoznajem znakove kreativnosti, inovativnosti i osjećaj za likovnost. Vjerujem da je taj osjećaj urođen i da ga treba podsticati i razvijati. Od malih nogu sam maštala o karijeri modne dizajnerice, a brend Berberovic koji sam osnovala sa svojom sestrom Eminom je upravo početak ostvarenja tog sna.

Emina: Moda je nešto što većina dama osjeća svojim. Od ranih godina većina nas pokušava pronaći svoj stil i prolazimo razne faze jer je moda vid samoizražavanja. Kao sto je Nađa rekla, uz mamu smo pravile svoje prve modne korake, od šivanja odjece za barbike do jednostavnih komada za sebe. Uvijek nas je podržavala, pa čak i u neobičnim izborima, i ona je ta koja je “donijela” modu u naš dom. Sjećam se kao djevojčica nakon rata, kada bi mama išla na poslovni put, uvijek bi sa putovanja donosila ž strane modne časopise . Konkretno, tašne su meni uvijek bile posebno zanimljive. Obzirom da smo kao djevojčice živjele u Starom gradu, svakodnevno sam prolazila Baščaršijom. Razne tašne – od običnih platnenih cekera, rucno rađenih, do kopija dizajnerskih modela, visile su ispred trgovki, a Bezistan je bio “Meka” kopija. Kao djevojčica sam često zastajala da pregledam torbe i pogledam šta je novo. Sjećam se i kada sam povremeno umjesto školskog ruksaka počela nositi torbicu. Osjećala sam se jako odraslo, važno i ženstveno. Dobra tašna mi i dalje daje taj osjećaj i mislim da je to jedan izuzetno ženstven modni asesoar.

Emina i Nađa Berberović

Woman.Comm: Vaš brend je postao sinonim za sofisticiranu i jedinstvenu modu. Kako ste došli na ideju da ga kreirate?

Nađa: Hvala vam na komplimentu. Pridjev “sofisticiran” upravo jeste i jedan od onih kojima opisujemo svoj brend. Kao što sam spomenula, još kao djevojčica sam pokazivala interes za modu, a vjerujem da je na mene i Eminu snažan dojam ostavila naša mama, koja je uvijek njegovala chic i elegantan stil te redovno kupovala Vogue, Harper’s Bazaar, Elle i druge modne magazine. Odrastajući uz modne magazine i modno osviještenu mamu, i mi smo razvijale svoje individualne stilove oblačenja, pri čemu je, naravno, bilo i dosta eksperimentisanja, pa i promašaja. Kako sestra i ja obje imamo određenu dozu poduzetničkog duha, poželjele smo pokrenuti BH modni brend koji se bavi proizvodnjom premium ženske kožne galanterije.

Emina: Davne zime 2012. godine, kada je naš grad zatrpao veliki snijeg, nas dvije smo sjedile s mamom i listale modne magazine te komentarisale kako je BiH nekad imala jaku kožnu industriju i kako sigurno i danas ima potencijala za to. Tako smo i došle na ideju da kreiramo BH brend koji bi se bavio proizvodnjom ženskih torbi. Ipak je to naša tradicija, i postoji ogromno iskustvo i znanje u tom sektoru. Tome svjedočimo svakodnevno kroz suradnje sa svojim partnerima i svaki put me to nanovo oduševi i napuni pozitivnom energijom i ponosom.

Woman.Comm: Vaše kreacije često istražuju spoj tradicionalnih i savremenih elemenata. Možete li nam reći više o vašem kreativnom procesu i inspiracijama?

Nađa: Naši proizvodi upravo jesu spoj savremenog i tradicionalnog – u smislu dizajna, a i u smislu produkcije. U proizvodnji koristimo pristup koji je spoj najmodernije tehnologije i tradicionalnih tehnika rada pri čemu se određeni detalji tašni izrađuju ručno. S druge strane, u dizajnu se vodimo ovim principom, pa dizajniramo modele koji su ujedno moderni i savremenog dizajna, ali klasični, “tradicionalni”. Želja nam je da naše tašne nose majke, a naslijeđuju njihove kćerke.

Emina:  Svakako želimo da ponudimo nesto suvremeno, ali također da se “držimo” one vječne klasike koja uvijek ima svoje mjesto kod svake dame i u svakoj modnoj kombinaciji. Možda zvuči kao floskula, ali trendovi su prolazni, a stil je vječan. Mi želimo da ponudimo to svojim klijenticama. Svaka torba u proizvodnji prođe fazu dizajna te izrade prototipa koji same pregledamo i koristimo izvjesno vrijeme, kako bi utvrdile da li model zahtijeva korekcije. Naše tašne, osim što lijepo izgledaju, moraju biti i funkcionalne, jer kao žene, znamo da je dobra tašna saputnik i mora da bude u službi dame koja je nosi.

Emina i Nađa Berberović

Woman.Comm: Kako vidite ulogu mode u društvu i kako nastojite da je iskoristite da prenesete vaše poruke?

Nađa: Nažalost, danas se većina modnih brendova priklanja trendu brze mode – fast fashiona. Veliki brendovi odjeću proizvode u vrlo neetičnim uvjetima u sweat shopovima u kojim su često zaposlena malodobna djeca, a odjeća postaje potrošna roba. Svake sedmice se izbacuju nove kolekcije koje brzo bivaju zamijenjene novim. Trendovi se smjenjuju vrtoglavom brzinom. Naravno, uticaj brze mode ima razorne ekononske i ekološke posljedice za cijeli svijet. Srećom, u zadnje vrijeme se pojavljuju osviješteni modni brendovi i dizajneri koji se zalažu za slow fashion, te koji proizvode odjeću, obuću i asesoare u limitiranim serijama i kontrolisanim, etičnim uvjetima. Takvi artikli su, naravno, nešto skuplji, ali i mnogo kvalitetniji i proizvedeni od prirodnih materijala. Ponosne smo što brend Berberovic brend koji posjeduje B corp i Happy worker certifikate, te što koristimo isključivo kože koje su certificirane kao neškodljive za okoliš i bez karbonskog otiska.

Emina: Moda je vid umjetnosti i kao takva odražava stanje društva i civilizacije u tom momentu. Njena uloga može biti jako značajna i moćna, ali vjerujem da moda treba i da bude zabavna, te da je ne treba shvatati preozbiljno. Danas je prisutan veliki broj različitih trendova i mislim da to uveseljava ljude jer svako može naći nešto za sebe i na taj način se izraziti.

Woman.Comm: Kako vidite budućnost vašeg brenda? Koje planove imate za dalji razvoj?

Nađa: Trenutno smo fokusirane na online prodaju putem našeg webshopa. Raduje nas što je naš brend sada zastupljen i na britanskoj online modnoj platformi Wolf & Badger koja zastupa najbolje svjetske nezavisne modne brendove. Pripremamo novu kolekciju za jesen/zimu koja će donijeti mnogo novina, a za sada ću samo reći da, pored novih modela tašni, planiramo širenje asortimana.

Emina: Uzbudljivo! Došle smo do prijelomne tačke kada moramo donijeti velike odluke i napraviti krupne korake. Hvala Bogu da imamo veliku podršku svojih partnera da uradimo upravo to. Radimo na nekim zanimljivim novim projektima i nadamo se da cemo sljedeće godine u ovo doba moći pokazati šta smo spremile.

Emina i Nađa Berberović

 

Povezani članci