Search
Close this search box.

#PLAYFORSKATEISTAN – gamerska zajednica igra, donira i stvara za ugroženu djecu

Podijeli ovaj članak:

Slovenska agencija Futura FTW osmislila je globalni dobrotvorni gaming projekt #PLAYFORSKATEISTAN

Futura FTW, DDB Group Germany i nevladina organizacija Skateistan u dobrotvornom projektu #Playforskateistan okupili su kreatore i igrače skateboard igara. Nadahnuti pričama iz stvarnog života djece iz ugroženih okruženja, stvorili su tri lika s kojima igrači mogu skateboardati i ujedno ih darovati za djecu koja zbog globalnih sukoba nemaju djetinjstvo kakvo bi trebala imati. Cilj projekta je prikupljanje sredstava za djecu i promicanje osjećaja pripadnosti između ugrožene djece diljem svijeta i one koja se nalaze izvan tih područja.

Od 2007. nevladina organizacija Skateistan sa sjedištem u Njemačkoj osigurava sigurne prostore, pozitivne uzore i osjećaj zajednice djeci koja žive u područjima s visokim stupnjem sukoba kao što su Afganistan, Južna Afrika i Kambodža. Opasni uvjeti u kritičnim područjima otežavaju im djelovanje u ovim vremenima, zato su morali pribjeći novim načinima prikupljanja potpora i donacija, kojima bi i dalje osiguravali programe i sigurno okruženje za djecu.

Iskusni stručnjaci agencija Futura FTW iz Ljubljane i DDB Njemačka povezali su se s gaming zajednicom na internetu, pod nazivom “modding”, koja kreira i uključuje modifikacije poznate kao “mods” u igrama – tri lika koja se mogu igrati nastala su na temelju stvarnih učenika Skateistana i njihovih inspirativnih priča: Sara iz Afganistana, Natalia iz Južnoafričke Republike i Arun iz Kambodže.

Gameri iz cijelog svijeta, uključujući i Sloveniju, sada mogu na playforskateistan.com skejtati u liku Sare, Natalie ili Arun, za što si biraju i posebne skateboarde s ohrabrujućim natpisima. Osim preuzimanja “modova” (modificiranih predmeta) za igru, svatko može donirati i za podršku Skateistanu.

Ana Ribar, strateginja projekta #Playforskateistan u Sloveniji, iz agencije Futura FTW, jedine agencije sa sveobuhvatnim pristupom gamingu i metaversu u regiji Adriatik, rekla je: Projekt je bio jedinstven u svakom pogledu od samog početka. Pri modifikaciji elemenata bilo je najteže povezati se sa zajednicom, ali kad smo uspostavili pravu vezu, dogodilo se nešto čarobno – počela se stvarati organska zajednica nevjerojatno talentiranih ljudi iz cijelog svijeta! Okupili su se izvanredni kreatori koji su bili voljni posvetiti svoje slobodno vrijeme kako bi nam pomogli izgraditi tako nevjerojatnu priču. Njihova jedina motivacija bila je podržati rad Skateistana i pozitivan utjecaj koji će imati na djecu.

Peter Dobovičnik, direktor projekta, dodaje: Projekt kombinira domet dviju supkultura koje su usidrene u životima mnogih pojedinaca skejtanje i igranje. Povezali smo ih s ciljem pomoći djeci i mladima koji žive u teškim životnim okruženjima. Pokazalo se da dobrim projektom nije teško privući ljude iz cijelog svijeta koji su spremni žrtvovati svoje slobodno vrijeme za dobru svrhu. Ključni zadatak Futura FTW tima bio je ideju koja je nastala u paneuropskoj suradnji prenijeti pravim ljudima. I u tome smo savršeno uspjeli.

Svrha projekta je potaknuti globalnu skejtersku gaming zajednicu da se uključi u igru s likovima učenika iz Skateistana i na taj način omogući njima i ostalim učenicima da zahvaljujući prikupljenim donacijama mogu skejtati u stvarnom svijetu.

Kreatori pozivaju igrače diljem svijeta vodeći se geslom: „Don’t just play a game – Play a part.“ #PlayForSkateistan

Projekt su podržali mnogi poznati streameri skejeterskih igara, kao što su JL_Nightmare i Shades Wade, kao i pravi profesionalni skejteri poput Walkera Ryana i TSG tima. Uz razigrane likove Saru, Nataliju i Aruna za djecu iz zemalja trećeg svijeta mogu igrati i donirati i igrači iz Slovenije. Projekt je već dopro do mnogih slovenskih gaming ikona, a svoje oduševljenje s njima dijeli i Timotej Lampe Ignjić, slovenski bivši profesionalni skateboarder: Mislim da je sjajno što se skejtanje projektom prenosi i u drugo okruženje, posebno kada je riječ o dobroj svrsi! Na taj se način u našem društvu, osim osjećaja solidarnosti, mogu širiti i sport i timski duh.

Futura FTW dio je globalne FTW (For The Win) mreže i stup je agencije Future DDB koja se fokusira na gaming industriju. Svojim naručiteljima nudi globalna i regionalna rješenja za gaming, metaverse i e-sportove.

Više:

https://playforskateistan.com/

https://www.futuraftw.com/hr

Povezani članci