Search
Close this search box.

Kroz snove i uspjehe: Upoznajte Anilu Gajević i njenu talent agenciju Zona

Podijeli ovaj članak:

Predstavljamo vam Anilu, ženu čija priča odražava snagu, odlučnost i strast prema poslu. Anila je rođena u Sarajevu, gradu koji je svjedočio njenom školovanju, izazovima ratnih vremena te rastućoj karijeri. Kroz razgovor s njom, otkrili smo njezin put od novinarke do talent agentice te saznali više o Zona Talent agenciji, koju je osnovala i koju vodi s posebnim sjajem.

Svijet je postao njeno igralište, putovanja su joj omogućila usporediti različite sredine s njenim rodnim gradom, a priča o njenom putu tek se piše.

Woman.Comm: Poštovanje Anila, prije svega u recite nam par stvari o sebi?

Rođena sam u Sarajevu gdje sam se školovala, provela rat i od početka gradila karijeru, prvo novinarke, potom agentice. Nisam živjela nikad u inozemstvu, osim jedne studentske razmjene od tri mjeseca, ali putujem jako često i imam sreću porediti druge sredine sa našom. Nikad nisam razmišljala o selidbi donedavno, ali ta ideja još uvijek nije potpuno sazrela, hoće li i kad će, vidjet ćemo. 

Woman.Comm: Recite nam nešto o Zona Talent agency?

Zona je petnaestogodišnja tinejdžerka, agencija koja zastupa glumce iz BiH, regije ali i Rumunije, Bugarske, Turske, pa čak i nekoliko američkih glumaca. Od samog početka usmjereni smo ka internacionalnom tržištu, naši glumci igraju u stranim produkcijama – filmovima i TV serijama, a mi zastupamo glumce iz više zemalja. Možemo slobodno reći da je službeni jezik u Zoni, uz bosanski i engleski. Za lokalne produkcije pružamo usluge organizacije statista i sarađujemo sa marketinškim agencijama na reklama, tako da većinu domaćih reklama koje gledamo na televiziji nose lica Zone. 

Woman.Comm: Kako opisujete svoju ulogu direktorice agencije i koje su ključne odgovornosti i zadaci koje izvršavate na vašoj poziciji?

Da, to je dobro pitanje. Istovremeno sam agent glumcima i uključena sam u sve kreativne procese njihovih angažmana, a s druge strane vodim firmu što podrazumijeva mnogo papirologije i administracije. Međutim, kako dolazim iz kreativne branše, i nemam nikakvu prirodnu vezu sa finansijama onda mi to dođe kao svakodnevno učenje. Oslanjam se dosta na knjigovodstvo ali moram biti upućena u poreze i doprinose, PDV, kuf, kif, bankarski sistem itd itd. Ništa od toga nisam učila u svom školovanju niti na ranijim pozicijima u novinarstvu, ali nije nikad kasno da se usvajaju nova znanja. 

Woman.Comm: Možete li nam objasniti proces kastinga u agenciji i kako birate talente za određene projekte ?

Ja sam talent agent tako sarađujemo sa casting direktorima koji rade za određene filmske i TV produkcije. Ako bih trebala dodati opisu svog posla još jednu stavku, onda bi to bio talent scout. Nerijetko sam sama u potrazi za novim glumcima, što za uloge određenog profila, a nekad i da osvježim lica u agenciji. Predstave, filmovi, serije, sve su to mediji preko kojih upoznajem nove glumce. Ne tako davno sam, nakon serije «Klan» bila fascinirana karizmom Aleksandra Dimitrijevića i odlučila da želim da ga zastupam. Vremenom je Aco postao, ne samo moj klijent, nego i prijatelj. I puno je takvih glumaca koji uđu u moj život. 

Woman.Comm: Kako zapravo izgleda posao agentice? Kako izgleda jedan Vaš dan na poslu?

Moj posao zahtijeva stalnu komunikaciju, kako putem poruka i poziva sa glumcima, tako i putem mailova sa casting direktorima, producentima i nekad i rediteljima. Dan mi počinje već uz prvu jutarnju kafu sa mailovima i pravljenjem spiska obaveza za taj dan. Imam sjajnu asistenticu Eminu koja nam pravi plan na sedmičnoj bazi. Pošto moja kafa traje duže, onda i na posao stižem malo kasnije i nastavljam još bržim tempom. Nekad imamo sastanke sa glumcima u Zoni i to su uvijek inspirativni razgovori. Desi se i da imamo castinge u agenciji, ali Tin i Emina snimaju tapeove glumaca. Nerijetko nakon posla produžim na predstavu ili film tako da poslovni dan ona traje jako dugo. Često sam i na putovanjima, festivalima, premijerama, posjećujem setove u kojima igraju naši glumci i ti su dani prilično hektični, ali i lijepi. 

Woman.Comm: Kažite nam nešto o Vašim počecima i kako je to biti prva Agencija na prostoru BiH?

Počeci nisu bili lagani, nije ni danas biti lako biti poduzetnik u vrlo nestimulativnom društvu u kojem sistem ne prati nove ideje, a naše društvo teško prašta uspjeh pojedinca. No, s obzirom da dolazimo iz kreativne industrije, a prva smo agencija ove vrste, nekad je teško i objasniti ljudima čime se Zona zapravo bavi. No, kako smo od početka usmjereni ka stranim tržištima, tu nismo bili nepoznanica. Posljednjih godina pak ostvarujemo sjajnu saradnju sa nekoliko domaćih produkcija i vrlo smo prisutni i na našem tržištu, bilo kad su u pitanju glumci ili angažman statista za lokalne filmove, serije ili TV reklame. 

Woman.Comm: Sa koliko trenutno glumaca radi Vaša agencija ?

Na Zona partiju koji će biti održan 15.8. očekujemo oko 150 glumaca, a mi radimo sa malo manjim brojem od toga, stotinjak mada je i to puno. Vremenom smo shvatili da se trebamo posvetiti glumcima kako to zaslužuju. Rekla bi da najbolju saradnju imamo sa glumcima koji su s nama od početka, tako da tu nema nikavih nepoznanica, oni znaju koliko mi možemo i obrnuto. 

Woman.Comm: Za kraj nam kažite Vašu poruku koju želite prenijeti mladima?

Vjerujte u svoje snove i učinite sve što je u vašoj moći da ih ostvarite, a da na tom putu nikog ne povrijedite. 

 

Povezani članci